سند توسعه بخش تعاون، فرصتی مناسب برای حضور تعاونی ها در عرصه های مختلف اقتصادی کشور

به گزارش روابط عمومی صندوق، یازدهمین جشنواره ملی تعالی مدیریت تعاونی با حضور مهندس مسکنی معاون امور تعاون، دکتر محمدی سرپرست صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون، دکتر فتاحی رییس هیأت مدیره بانک توسعه تعاون و جمعی از مدیران تعاونی ها و تعاونگران برتر کشور برگزار شد.

در این جشنواره مسکنی معاون امور تعاون با بیان اینکه تعاونی ها باید الگویی برای توسعه اقتصاد کشور باشند گفت: دو گروه در ارتقا تعاونی ها موثرند؛ نخست دولت و سپس خود تعاونی ها که سهم عمده ای در این ارتقا دارند.

مهدی مسکنی معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تعاون بخش مردمی اقتصاد است و هدف این است با گسترش تعاون در سطح استانها حضور مردم در صحنه های اقتصادی پر رنگ شود.

وی افزود: همان گونه که مردم در صحنه های سیاسی مشارکت بالایی دارند و اثر مثبت بجا می گذارند، در صحنه های اقتصادی کشور نیز مردم می توانند موفقیت های بالایی ایجاد کنند.

معاون وزیر تعاون افزود: هنر دولت این است که میدان را برای نقش آفرینی تعاونی ها باز کند و تعاونی ها در این فضا با نوآوری، توسعه یابند و با این کار تعاونی ها به مظهر اتحاد، اشتغال و افزایش بهره وری در کشور تبدیل می شوند.

در این مراسم سرپرست صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون با اشاره به اهمیت شرکت های تعاونی در توسعه اقتصادی کشور افزود صندوق ضمانت با تضمین 70 درصد اصل و سود تسهیلات می‌تواند از شرکت های تعاونی حمایت نماید.

وی افزود یکی از اقدامات مهم ما در صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون دیجیتالی کردن تمامی خدمات صندوق می‌باشد که با راه اندازی سامانه ضمانت تعاون "ساضمات" مراحل دریافت مدارک تا صدور ضمانت نامه را برای شرکت های تعاونی به کمتر از 10 روز خواهد رسید.

وی به توسعه تعاونی های زنان اشاره نمود و افزود برای توسعه بیشتر تعاونی های زنان سرپرست خانوار تا سقف 500 میلیون تومان می‌توانیم بدون وثقیه ضمانت نامه صادر نماییم.

وی افزود یک از خدمات نوین صندوق ارائه حد اعتباری برای شرکت های تعاونی می باشد، شرکت های تعاونی می‌توانند تا سقف 21 میلیارد تومان از صندوق حد اعتباری دریافت نمایند که این حد اعتباری به مدت 2 سال اعتبار دارد.

سرپرست صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون تاکید کرد: افزایش سرمایه صندوق به عنوان ضرورت مطرح است و سند توسعه بخش تعاون نیز فرصتی مناسب برای حضور تعاونی ها در عرصه های مختلف اقتصاد است.

سید باقر فتاحی رییس هیات مدیره بانک توسعه تعاون گفت: فراکسیون تعاون به عنوان بزرگترین فراکسیون مجلس شورای اسلامی فرصتی برای همه تعاونگران است تا مطالبات و مسائل خود را مطرح نمایند.

فتاحی افزود: معاونت تعاون در مقطع کنونی حلقه اتصال میان بخش دولتی تعاون و اتاق تعاون بوده است و همدلی زیادی برای پیشرد کارها وجود دارد

در پایان این جشنواره از میان شرکت ها، اتحادیه ها و اتاق های تعاون کشور در بخش های مختلف اعم از تولید، توزیع، خدمات و کشاورزی بر اساس ارزیابی عملکرد  به تعاونی های برتر جایزه ملی تعالی مدیریت تعاونی اهدا شد .