رونمایی از طرح ضمانت نامه معاملات در استان مازندران

به گزارش روابط عمومی، در مراسم تجلیل از کار آفرینان استان مازندران که با حضور آقایان کلانتری معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، دکتر حسین نژاد مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون، دکتر فلاح استاندار مازندران، شجاعی نماینده مجلس شورای اسلامی مرکز استان و دیگر مسئولین استانی و تعاونگران استان برگزار گردید، از طرح ضمانت نامه جدید صندوق رونمایی شد.

حسین نژاد در مراسم رونمایی از طرح تضمین معاملات گفت: در این طرح صندوق پرداخت دیون یک متقاضی ناشی از انجام معامله یا کاری مشخص را از قبیل تضمین قرارداد خرید، ساخت، اجاره و یا هر تعهد مالی دیگر در سررسید معین تعهد می نماید.


این نوع تضمین به دو روش ضمانت مستقیم و غیر مستقیم قابل اجرا می باشد.

در روش مستقیم، صندوق پرداخت وجه کالا را در سررسید معین تضمین و تعاونی می تواند قدرت خرید خود را افزایش و با پشتوانه صندوق معاملات خود را به انجام رساند، این ضمانت نامه می تواند مواد اولیه مصرفی تولید کننده را تأمین و در تعاونی های تأمین نیاز تولید کنندگان و مصرف کنندگان، مواد و کلا های مورد نیاز اعضاء را فراهم سازد. 

در فرایند غیر مستقیم، ضمانت نامه صندوق می تواند جایگزین اعتبارات اسنادی داخلی بانکی گردد.

در این حالت معامله بین متقاضی و تأمین کننده از طریق گشایش اعتبارات اسنادی دیداری یا مدت دار صورت می پذیرد و بانک پس از دریافت اسناد و مدارک لازم وجه را به تأمین کننده پرداخت می نماید.

بانک ها جهت گشایش اعتبار از متقاضی تضمینات کافی دریافت می نماید و صندوق تضمین انجام تعهدات شرکت تعاونی به بانک را می پذیرد.

کارمزد این گونه ضمانت نامه ها پنجاه درصد کارمزد سیستم بانکی بوده و نوع تضمینات بر اساس اعتبار سنجی متقاضی و ذینفع و متناسب با ریسک های معامله تعیین میگردد.

مدیر عامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون در ادامه گفت: سرمایه در گردش و تامین مالی از جمله مشکلات صنعتگران و تولیدکنندگان است.

وی اظهارداشت، اولین و ساده ترین راه در ایران دریافت تسهیلات بانکی است و این در حالیست که در دنیا بیش از ۶۰ مدل برای تامین منابع مالی وجود دارد که یکی از آنها، تسهیلات بانکی است.

حسین نژاد با بیان اینکه مازندران در صنعت، خدمات ،کشاورزی و گردشگری سرآمد است، اذعان داشت: تعاونی ها برای توسعه از مشارکت های مردمی استفاده کنند.

ایشان تصریح کرد: در برخی کشورهای جهان تعاونی ها محور اقتصاد هستند و در ایران حدود ۲۰۰ هزار شرکت تعاونی با ۱۳۷ اتحادیه و با ۱۴ گرایش فعالیت می کنند.

در ادامه حسین نژاد افزود: تأمین مالی مهمترین دغدغه تعاونی ها است و سیاست برون رفت از مشکلات اقتصادی ارتباط بین شرکت های تعاونی و ایجاد زنجیره بین آنها است.

مدیر عامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون کشور با بیان اینکه اوراق صکوک برای رفع مشکل تعاونی ها صادر می شود ،گفت: صدور این اوراق در مازندران به صورت پایلوت در حال اجرا است.

اوراق صکوک از طریق شرکتهای فعال در بورس تامین و با هماهنگی صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون صادر می شود.

همچنین حسین نژاد برای رفع مشکلات تعاونی ها در شرایط فعلی اظهار داشت: با ایجاد طرح صدور ضمانت نامه معاملات برای تعاونی های فعال، تضمین های مورد نیاز برای شرکت های فاقد نقدینگی به جهت خرید نقدی مواد اولیه صادر تا زمینه تولید فراهم شود.

وی گفت: تعاونی‌ها برای توسعه از ظرفیت‌های مردمی بهره‌گیری نمایند و این مورد در یکی از تعاونی های فعال استان‌ یزد در حال انجام است و با عملیاتی شدن دیگر راه های تامین منابع مالی می توان در کاهش مشکلات تعاونی ها موثر بود.

در ادامه این مراسم از طرح ضمانت نامه تضمین معاملات رو نمایی و مسئولین حاضر در این جلسه به صورت نمادین به امضاء این ضمانت نامه پرداختند.
 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: