مهم تر از افزايش كمي تعاوني ها

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تعاونی‌ها در کشور از زنجیره‌ای از مشکلات همچون بازار، تامین مالی، تامین وثیقه و تبعیض‌ رنج می‌برد اما موضوع مهم توجه به آموزش و توانمندسازی است.

به گزارش روابط عمومي صندوق، محمد شریعتمداری روز سه شنبه در نشست تخصصی بررسی نقش و جایگاه تعاونی های زنان در توسعه اقتصادی اجتماعی در سالن تلاش، اظهارداشت: زنان کارآفرین در مقایسه با سایر گروه‌های جامعه نگاه جامع‌تری به تعاون دارند و تعاونی‌ها را تنها بنگاه اقتصادی نمی‌شناسند و به مسائل اجتماعی و توانمندسازی افراد توجه ویژه‌ای دارند.

وی افزود: زنان تعاونگر و کارآفرین نگاهی همه جانبه، اجتماعی و فقرزدایی به کارآفرینی دارند و با درک عمیق از مسائل اجتماعی و این مایه افتخار است.

وزیر کار ادامه داد: یکی از مشکلات اصلی تعاونی‌ها حرفه‌آموزی است و ما در این زمینه ضعیف هستیم و از نباید از دولت انتظار داشته باشیم که برای تعاونی‌ها فروشگاه تاسیس و بازیابی کند، اما می‌تواند در زمینه توانمندسازی تعاونی‌ها اقدامات موثری انجام دهد.

شریعتمداری با اشاره به سهم ۲۰ درصدی بخش تعاون از واگذاری شرکت‌های دولتی به بخش خصوصی گفت: این سهم در بودجه مقرر شده اما تا کنون پرداخت نشده است. براین اساس دولت ۱۹ هزار میلیارد تومان به این بخش بدهکار است که می‌توان این مبلغ را صرف توانمندسازی تعاونی‌ها کنیم و ما می‌خواهیم در این حوزه تبعیض جنسیتی مثبت برای زنان درنظر بگیریم.
وی افزود: زنان ۵۰ درصد جامعه را تشکیل می‌دهند و جایی که مسیر زنان باز بوده، توانستند قله‌های موفقیت را فتح کنند و در بسیاری از مواقع با حفظ سمت مادری موفق بودند و در دریافت تسهیلات اشتغال روستایی در حال پیشی گرفتن از مردان هستند.
وزیر کار گفت: سهم تعاونی‌ها در حوزه صادرات باید به ۲۵ درصد برسد و تا رسیدن به این هدف، باید بانک توسعه تعاون از بخش تعاون حمایت کند و تعاونی‌ها به سمت اشتغال پایدار حرکت کنند.
وی تصریح کرد: در بانکداری اجتماعی ضعیف هستیم. در این جلسه اتفاقات خوبی افتاد که یکی از آنها صدور ضمانت نامه بانکی بدون وثیقه ملکی تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان یکی از تسهیلات صندوق ضمانت سرمایه گذاری برای تعاونی‌ها است و همچنین بانک توسعه تعاون نیز تسهیلات زیر ۱۰ درصد را برای زنان کار آفرین در نظر گرفته است اما کافی نیست.
شریعتمداری تاکید کرد: تولیدات و صنایع دستی ایران به ویژه صنایعی که زنان تولید می‌کنند قابلیت حضور در بازارهای خارجی را دارند و در اقدامی می‌توان مسئولان را مجاب کرد که در سفرهای خارجی از این صنایع به عنوان هدایا استفاده کنند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تعاونی‌ها در کشور از زنجیره‌ای از مشکلات همچون بازار، تامین مالی، تامین وثیقه و تبعیض‌ رنج می‌برد اما موضوع مهم توجه به آموزش و توانمندسازي است.
وي در پايان گفت: نباید به تعداد تعاونی‌ها در کشور افتخار کنیم آنچه مهم است ایجاد اشتغال پایدار است.نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: