آمریکا هرگز نتوانست صادرات نفت ایران را به صفر رساند

معاون اول رئیس جمهور گفت: باوجود ادعا‌ها و فشار‌های آمریکا برای به صفر نشاندن صادرات نفت ایران، این کشور هرگز موفق به این کار نشد.

به گزارش روابط عمومی صندوق به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، آقای جهانگیری امروز (سه شنبه) در مراسم بهره برداری و افتتاح همزمان از ۳۲۲ طرح تعاونی در سراسر کشور که به صورت ویدئو کنفرانس انجام شد، افزود:علیرغم ادعا‌ها و فشار‌های آمریکا برای به صفر نشاندن صادرات نفت ایران، این کشور هرگز موفق به این کار نشد و علت آن یک مجموعه‌ای به نام صادرات غیر نفتی بود که توانست تحریم‌های صادرات نفت ایران را جبران کند.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: علت اینکه آمریکائی‌ها نتوانستند در اعمال تحریم‌ها و فشار به مردم ایران موفق شوند، صبر، تحمل و بزرگواری مردم ایران بود که باعث شد آن‌ها در این زمینه موفق نباشند.
وی تصریح کرد: آمریکایی‌ها فکر می‌کردند اگر به اقتصاد ایران فشار آورند، می‌توانند نظام را از بین ببرند در حالیکه امروز ما شاهد رشد و توسعه در کشور هستیم.
آقای جهانگیری افزود: آمریکایی‌ها بسیار در مقابل ایران سختگیرانه پیش رفتند، اما ما با ایستادگی و مقاومت توانستیم نقشه آن‌ها را در از بین بردن نظام اسلامی و جلوگیری از توسعه کشور خنثی کنیم به طوری که ما طی ده ماهه اخیر حدود ۷۰، ۸۰ میلیارد دلار تجارت خارجی داشته ایم.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه گفت: آمریکا بر اساس تصورات خود فکر می‌کرد که بعد از خروج از برجام می‌تواند فشار‌های متعددی را به ملت و نظام اسلامی وارد کند در صورتیکه مردم و دولت ایران با ایستادگی در مقابل این توطئه ها، علاوه بر اینکه جشن ۴۰ و ۴۱ سالگی انقلاب خود را نیز برگزار کردند، بلکه اوضاع برخلاف تصور آن‌ها بهتر هم شده است.
آقای جهانگیری اضافه کرد: تامین سوخت مردم یکی از نقاطی بود که در تحریم‌ها ما به آن توجه کردیم و این کار از طریق تمرکز به طرح‌های میادین نفت و گاز مشترک صورت گرفت.
وی افزود: در سال ۹۸ ما از میدان گازی پارس جنوبی با قطر بهره برداری مشترک داشتیم و این در حالی بود که در آن زمان میزان بهره برداری قطر ۶۰۰ میلیون متر مکعب و میزان بهره برداری ما ۳۰۰ میلیون متر مکعب گاز از این میادین بود که امروز ظرفیت برداشت ما از میادین گازی پارس جنوبی ۶۷۰ میلیون متر مکعب و قطر ۶۰۰ میلیون متر مکعب است.
معاون اول رئیس جمهور همچنین گفت: در میادین مشترک نفتی در غرب مارون نیز با کشور عراق در سال‌های قبل ۷۰ هزار بشکه نفت برداشت داشتیم و عراق چند برابر ایران برداشت داشت و این رقم امروز به برداشت ۳۰۰ هزار بشکه‌ای ایران از میادین غرب مارون تبدیل شده است.
آقای جهانگیری همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و نقش آن در توسعه کشور و همچنین مقابله برابر فشار‌ها و تکان‌هایی که بر اقتصاد کشور ناشی از تحریم‌ها می‌شود، اشاره کرد.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به همزمانی افتتاح طرح‌های تعاونی با سالروز ابلاغ سیاست‌های مقاومتی، گفت: هدف اقتصاد مقاومتی در کشور مقابله با تکانه‌های بیرونی بر اقتصاد ایران بود.
وی گفت: در سال‌های اخیر فشار‌هایی بر اقتصاد ایران تحت عنوان تحریم‌ها وارد شد و آمریکائی‌ها پس از شکست‌هایی که در منطقه و در لشگرکشی‌هایی که داشتند و متحمل هزینه‌های زیادی از جمله ۷ هزار میلیارد دلار شدند، به سمت استفاده از اقدامات نرم حرکت کردند.
وی افزود: در مقطعی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اعلام شد که ما در تحریم‌های شورای امنیت بودیم و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را با دو روش اجرای طرح‌های بلند مدت و کوتاه مدت پیش گرفتیم.
معاون اول رئیس جمهور گفت: اجرای طرح‌های اولویت دار اقتصادی، از جمله برنامه‌های کوتاه مدت ما در اقتصاد مقاومتی بود و هدف ما در طرح‌های بلند مدت نیز جلوگیری از وارد شدن ضربات به سرمایه ۲۰۰ میلیارد دلاری خارجی در ایران بود.

ایران بر روی پای خود ایستاده است
معاون اول رئیس جمهور، گفت: ایران بر روی پای خود ایستاده و انشاالله روز‌های خوبی نیز در انتظار ماست.

آقای اسحاق جهانگیری در ادامه سخنان خود در مراسم افتتاح ۳۲۲ طرح تعاونی در سراسر کشور با اشاره به تجارت بین ۷۰ تا ۸۰ میلیارد دلاری ایران طی ۱۰ ماهه اخیر و صادرات ۱۰۰ میلیون تن کالا از کشور، افزود: تحریم‌های آمریکا علیه نظام و ملت ایران با شکست روبرو شده است.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به حرکت کشور در جهت رشد و بالندگی گفت: ایران بر روی پای خود ایستاده و انشا الله روز‌های خوبی نیز در انتظار ماست.
وی همچنین با تاکید بر خصوصی سازی در کشور آن را یکی از اولویت‌های فعلی دولت ذکر کرد و گفت: در تمامی بخش‌هایی که باید خصوصی سازی صورت می‌گرفت به بخش‌های خصوصی واگذار شد و خصوصی سازی با هدف مردمی کردن اقتصاد صورت گرفته است.
معاون اول رئیس جمهور افزود: خصوصی سازی نباید از دست دولت به دست دولت و نباید از دولت به نهاد‌های نظامی، وزارت دفاع و بنیاد اتفاق بیفتد بلکه خصوصی سازی باید در دست مردم باشد.
آقای جهانگیری با تاکید بر مردمی کردن اقتصاد گفت: دانش بنیان کردن اقتصاد و همچنین رشد و توسعه تعاونی‌ها از راه‌های مردمی کردن اقتصاد است که ما در این زمینه نگاه خاصی داریم.
وی همچنین با اشاره به جایگاه تعاونی‌ها در اقتصاد کشور گفت: یکی از جا‌هایی که می‌تواند عدالت به صورت جدی مستقر گردد تعاونی‌ها هستند.
معاون اول رئیس جمهور افزود: وجود یک میلیون و ۷۰۰ هزار شغل در بخش تعاونی چیز کمی نیست و باید بخش‌های مختلف از جمله اتاق تعاون، معاونت وزارت کار و همچنین دولت در جهت رفع مشکلات این بخش به صورت جدی حرکت کنند.
آقای جهانگیری با اشاره به اینکه یکی از چالش‌های پیش روی دولت ایجاد اشتغال بوده است، گفت: در سال ۸۴ شاغلین کشور ۲۰ میلیون و ۶۱۸ هزار و ۵۷۹ نفر بودند که این رقم در سال ۹۱ به ۲۰ میلیون و ۶۲۸ هزار و ۲۲۵ نفر رسید در حالی که در این ایام اوضاع کشور از نظر فروش نفت خام در موقعیت بهتری قرار داشت.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: از شش سال و نیم زمان دولت تدبیر و امید ما بیش از پنج سال آن را در تحریم بوده ایم و در این دوران تحریم با اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های اشتغال، تعداد شاغلین کشور به ۲۴ میلیون و ۴۹۸ هزار و ۸۱۵ نفر رسیده است.
وی گفت: باید برای ایجاد اشتغال و تولید در کشور به سمتی حرکت کنیم که سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف تحریک شود.
آقای جهانگیری همچنین اشاره‌ای نیز به وضعیت بودجه کشور و تامین بخش‌های مختلف از جمله پرداخت حقوق کارکنان دولت در شرایط فعلی اشاره کرد و گفت: منابع درآمدی بودجه کشور در فشار است و امیدواریم که در این زمینه با همکاری بخش‌های مختلف بتوانیم راهکار‌های بهتری را برای عبور از شرایط تحریمی داشته باشیم.
همچنین در این مراسم آقای شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سخنانی بخش تعاون را یکی از محور‌های مهم اقتصاد کشور دانست و گفت: سند توسعه بخش تعاون در دستور کار قرار گرفته است تا ما هدف اصلی خود که همان تثبیت جایگاه واقعی تعاون در اقتصاد ایران است را محقق کنیم.
آقای شریعتمداری افزود: این امر از طریق نوآوری و پوست اندازی از نگاه سنتی به نگاه مدرن می‌تواند به دست آید.
وی گفت: پوست اندازی در سطح مدیریت‌های تعاونی و استفاده از ابزار‌های جدید برای توسعه تعاونی‌ها می‌تواند ما را در رسیدن به اهدافمان کمک کند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین گفت: طی یک سال گذشته هزار طرح تعاونی با چهار هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری افتتاح و بهره برداری شده است.
آقای شریعتمداری تقویت نهاد‌های تعاونی و تامین بودجه و نیز ایجاد مهارت در تعاونی‌ها را مورد تاکید قرار داد.

افتتاح همزمان ۳۲۲ طرح تعاونی در ۳۱ استان
با حضور معاون اول رئیس جمهور ۳۲۲ طرح تعاونی در سراسر کشور به طور همزمان مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

آقای اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (سه شنبه) با حضور در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن ارتباط زنده ویدئویی با استان‌های یزد، ایلام، خراسان شمالی، هرمزگان و مرکزی و آغاز بهره برداری طرح‌های تعاونی این استان‌ها، دستور افتتاح همزمان ۳۲۲ طرح تعاونی در سطح کشور را صادر کرد.
این ۳۲۲ طرح تعاونی با مشارکت ۱۹ هزار و ۶۷۷ عضو و سرمایه گذاری بالغ بر ۱۵۰۷ میلیارد تومان و ایجاد اشتغال برای ۱۲ هزار و ۷۷۷ نفر به بهره برداری رسیده است.
از ۱۵۰۷ میلیارد تومان سرمایه گذاری انجام شده در این ۳۲۲ طرح، ۲۹۹ میلیارد تومان در طرح‌های تعاونی‌های تولیدی، ۵۸ میلیارد تومان در طرح‌های خدماتی و ۱۱۵۰میلیارد تومان در طرح‌های مسکن بوده است.
آقای جهانگیری همچنین در ارتباط زنده ویدئویی با استان‌های یاد شده، ضمن تاکید بر اهمیت بخش تعاون اظهار امیدواری کرد در همه استان‌های کشور طرح‌های این بخش با قوت اجرایی شود.
وی همچنین مردم استان یزد را مردمی سختکوش، متدین و انقلابی توصیف و اظهار امیدواری کرد روند توسعه تعاونی‌ها و اشتغالزایی در این استان استمرار یابد.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه مردم استان ایلام حق بزرگی بر گردن ما دارند، اظهار داشت: مردم ایلام در دوران دفاع مقدس خوش درخشیدند و هر چقدر که خدمات به مردم این استان افزایش پیدا کند باز هم پاسخگوی ایثار و از خودگذشتگی این عزیزان نخواهد بود.
وی همچنین مردم استان خراسان شمالی را مردمی زحمتکش و تلاشگر توصیف کرد و با اشاره به اینکه این استان از استان‌های مرزی کشور است اظهار امیدواری کرد شاهد رشد تجارت خارجی و توسعه صادرات در استان خراسان شمالی باشیم.
آقای جهانگیری استان هرمزگان را استانی پرظرفیت و مستعد برای توسعه دانست و گفت: سواحل زیبای خلیج فارس و جزایر راهبردی و استراتژیک این استان هرکدام می‌تواند نقش موثری در توسعه ایفا کند و این استان قابلیت آن را دارد که کانون اصلی توسعه اقتصاد دریامحور برای کشور باشد.
معاون اول رئیس جمهور استان مرکزی را استانی مهم و صنعتی برشمرد و افزود: استان مرکزی از جاذبه‌های مهم تاریخی و طبیعی برخوردار است و امیدوارم برنامه‌های توسعه استان خصوصا در بخش مسکن استمرار داشته باشد.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: