سه شنبه ٠١ خرداد ١٣٩٧
ورود - عضویت
در صورتی که هنوز عضو سایت نشده اید، از طریق عضویت اقدام نمائید! close
" صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون از بین متقاضیان واجد شرایط در سراسر کشور ، نمایندگی فعال می پذیرد.
ارتباط با مدیر عامل
سرویس پست الکترونیک
اوقات شرعی
پیوندها
نظرسنجی
به نظر شما تاثیر خدمت جدید صندوق در قالب"تضمین معاملات تعاونی ها" در کدام مورد بیشتر است؟

تقویت توان مالی تعاونی ها
افزایش قدرت رقابت تعاونی ها
گسترش بازار شرکت های تعاونی

صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

فعالیت ۱۸۰۰ نفر

در تعاونی های مشاغل خانگی

در حال حاضر ۸۸ شرکت تعاونی تامین نیاز مشاغل خانگی با عضویت ۴۱۷۰ نفر و با سرمایه ۳۵۱۹۱۸۰ هزار ریال و با ایجاد فرصت شغلی ۱۸۰۰ نفر در سراسر کشور در سامانه ثبتی وزارت تعاون مشغول فعال هستند.

به گزارش روابط عمومی صندوق،  بهترین و شاید کارآمدترین اقدام پسندیده برای کاهش نرخ بیکاری خوداشتغالی در منازل اهمیت مشاغل خانگی است که در مقابل باید مسئولین در جهت اقتصاد مقاومتی با حمایت‌های خود تسهیلات ویژه‌ای را برای محقق ساختن این امر مهم در نظر بگیرند.

مشاغل خانگی از جمله راه‌های نوین کسب و کار و ایجاد اشتغال است که به دلیل نیاز به حجم پایین سرمایه‌گذاری و سودآوری مطلوب بسیار مورد توجه و استقبال قرار دارد.

 ایجاد توازن بین مسئولیت خانوادگی زنان و اشتغال آنان، حذف هزینه‌های مربوط به خرید، رهن و اجاره کارگاه و ایاب و ذهاب، استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده و ایجاد زمینه‌های کار خانوادگی، امکان انتقال تجارب از طریق آموزش غیررسمی به شیوه استاد شاگردی بین اعضای خانواده از مهم‌ترین مزایای مشاغل خانگی است که مورد اقبال قرار گرفته است. تنوع و تعدد مشاغل خانگی بسیار زیاد است و روزانه در سراسر جهان تعداد این مشاغل رو به فزونی و تنوع بیشتر می‌رود.   اکثر مشاغل خانگی به صورت تعاونی اداره می شود.

* 88شرکت تعاونی تأمین نیاز مشاغل خانگی در سراسر کشور

براساس آخرین آمارها تعداد تعاونی های تامین نیاز مشاغل خانگی، 88 شرکت تعاونی درسراسر کشور است. شرکت تعاونی تامین نیاز مشاغل خانگی، متشکل از افرادی که دارای مشاغل خانگی در یک گرایش یا چند گرایش همسو و نزدیک به هم هستند. در حال حاضر 88 شرکت تعاونی تامین نیاز مشاغل خانگی با عضویت 4170 نفر و با سرمایه 3519180 هزار ریال و با ایجاد فرصت شغلی 1800 نفر در سراسر کشور در سامانه ثبتی وزارت تعاون مشغول فعال هستند.

براساس گزارش واحد آمار و برنامه ریزی اتاق تعاون ایران، استانهای آذربایجان شرقی و استان هرمزگان به ترتیب با 18 با 13 شرکت تعاونی تأمین نیازمشاغل خانگی بیشترین ثبت را در بین استانها دارا هستند و یک اتحادیه تعاونی نیز در استان اردبیل به ثبت رسیده است همچنین در بین سالهای 1388 الی 1391 تعداد 48  و در بین سالهای سالهای 1392تا 1395 تعداد 13 تعاونی به ثبت رسیده اند که نشان دهنده کاهش چشمگیر در این حوزه است. از آنجایی که تعاونی‌ها پتانسیل خوبی دارند، در صورت حمایت ها و برنامه ریزی دقیق دولت، بخش تعاون می تواند نقش خود را در بازاریابی و بازارسازی برای مشاغل پشتیبان ایفا کند.

مشاغل خانگی قطعاً یکی از موضوعات مهمی است که اگر حتی بخشی از خانواده‌ها به آن توجه کنند، تاثیر مهمی بر اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی خواهد گذاشت.  زنان نقش اول را در زمینه تعریف برنامه‌ای عملیاتی برای خانواده به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی دارند و این برنامه محورهای مختلفی دارد که اساسی‌ترین محور آن، اقتصاد مصرف بوده و لازم است برنامه مصرف برای خانواده و الگوی مصرف صحیح داشته باشیم. زنان به طور قطع در تدوین و اجرای آن حرف اول را می زنند.

گفتنی است، مشاغل یا کسب و کار خانگی، آن دسته از فعالیت هایی است که توسط عضو یا اعضا خانواده در فضای مسکونی در قالب یک طرح کسب و کار بدون مزاحمت و ایجاد اخلال در آرامش واحد های مسکونی همجوار شکل می گیرد و منجر به تولید خدمت یا و یا کالای قابل عرضه به بازار خارج از محیط مسکونی می شود. امروزه کسب و کارهای خانگی به عنوان راهکاری مهم برای ایجاد اشتغال و درآمد در سراسر جهان محسوب می شوند. قابلیت انجام این نوع کسب و کار در «منزل» سبب ایجاد مزایای بسیاری برای شاغلین آن ها می شود که از جمله می توان به ایجاد توازن بین مسئولیت خانوادگی زنان و اشتغال آنان، حذف هزینه های مربوط به خرید، رهن و اجاره کارگاه و ایاب و ذهاب، استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده و ایجاد زمینه های کار خانوادگی، امکان انتقال تجارب از طریق آموزش غیررسمی به شیوه استاد- شاگردی بین اعضاء خانواده و... اشاره کرد.تاکنون حدود 300 حرفه تصویب شده مشاغل خانگی در کشور وجود دارند.

باید توجه داشت که در سالیان اخیر به دلیل تحولات عظیم در بخش فناوری اطلاعات در جهان و ایجاد مشاغل جدید، امکان اشتغال خانگی برای بسیاری از افراد در زمینه های IT   نیز فراهم شده است. این مشاغل که روزانه در سراسر جهان تعداد آن ها رو به فزونی و تنوع است این امکان را فراهم می آورد تا افراد بتوانند در محیط خانه با استفاده از رایانه و وسایل جانبی مورد نیاز، به انجام کسب و کارهای گوناگون در این حوزه بپردازند.١١:٠٠ - دوشنبه ٦ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ٩١١    /    تعداد نمایش : ٣٩٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

بانک ها و مؤسسات طرف تفاهم
* آدرس ساختمان شماره 1: تهران/ خیابان ولیعصر/ خیابان بزرگمهر/ خیابان برادران مظفر شمالی /شماره 88
دفتر مدیرعامل: 66497329-66402562  شماره تماس: 32-66499630
* آدرس ساختمان شماره 2: تهران/ خیابان کریم‌خان زند/ خیابان میرزای شیرازی/ خیابان شهید فریدون نژادکی/ شماره 13
دفتر مدیرعامل: 3-88845242  شماره تماس: 11-88842609 نمابر: 88845241
تمامی حقوق این درگاه اینترنتی متعلق به صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون است.