يکشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٧
ورود - عضویت
در صورتی که هنوز عضو سایت نشده اید، از طریق عضویت اقدام نمائید! close
" صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون از بین متقاضیان واجد شرایط در سراسر کشور ، نمایندگی فعال می پذیرد.
ارتباط با مدیر عامل
سرویس پست الکترونیک
اوقات شرعی
پیوندها
نظرسنجی
به نظر شما تاثیر خدمت جدید صندوق در قالب"تضمین معاملات تعاونی ها" در کدام مورد بیشتر است؟

تقویت توان مالی تعاونی ها
افزایش قدرت رقابت تعاونی ها
گسترش بازار شرکت های تعاونی

صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

سهم ۳۴۰ میلیارد تومانی تعاون

از بودجه ۹۶

معاون تعاون وزیر کار با اشاره به اینکه تعاون چشمه جوشان برای اشتغالزایی است گفت: در بودجه ۹۶ رقمی معادل ۳۴۰ میلیارد تومان به صورت وجوه اداره شده برای تعاونی‌ها برنامه‌ریزی شده که در صورت تحقق می‌تواند کمک بسزایی داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی صندوق، سیدحمید کلانتری، معاون تعاون وزیر تعاون کارو رفاه اجتماعی  ، درباره تحقق شعار سال از سوی مقام معظم رهبری گفت: ایشان بارها تأکید کرده اند که تعاون چشمه جوشان برای اشتغالزایی هستند. تعاون یک مدل اقتصادی است که عمدتاً شامل واحدهای خرد و کوچک و متوسط اقتصادی می شود. از طرف دیگر نگاهش به توانمندسازی افراد علاقه مند در حوزه تولید به ویژه در مناطق محروم است. در صورتی که تعاونی ها تقویت شوند می توانند نتیجه مثبتی در این بخش داشته باشند.

معاون تعاون وزیر کار ادامه داد: تلاش بر این است که از ظرفیت های موجود در جامعه و همچنین از تسهیلات موجود برای رونق تولید بهره مند شویم.تعاونی ها در قالب تشکل موجب تثبیت شغل می شوند. از این جهت برنامه های ما همکاری با شورای عالی اشتغال است.همکاری های دیگری بین بانک توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید نیز وجود دارد. ستادی هم به ریاست وزیرکار تشکیل شده تا همکاری های لازم را در جهت تقویت طرح های اشتغالزا داشته باشیم.

 کلانتری با بیان اینکه بانک توسعه تعاون مکلف است که حدود70 درصد منابع خود را به تعاونی ها اختصاص دهد افزود: عمده حساب تعاونی ها در بانک توسعه تعاون است. سال گذشته بالغ بر 2هزار میلیارد تومان از سوی بانک توسعه تعاون به تعاونی ها پرداخت شد. برای توسعه این بخش رقم بیشتری نیاز است.ضرورت  دارد تا سرمایه بانک توسعه تعاون افزایش یابد.

وی با بیان اینکه بخش تعاونی نسبت به بخش خصوصی کمتر متکی به منابع بانکی و بیشتر به منابع ارزان قیمت اعضا متکی است افزود: یکی از کارکردهای مهم تعاونی‌ها سازماندهی منابع خرد و کوچک مردم است و بعضاً با همین منابع و بدون دریافت تسهیلات، تعاونی‌های تولیدی با هدف اشتغالزایی راه اندازی شده است.

کلانتری ادامه داد: هزینه سرانه اشتغالزایی در بخش تعاون یک چهارم هزینه اشتغالزایی برای هر نفر در بخش غیر تعاونی به ویژه اشتغالزایی در صنایع بزرگ است. بر اساس برآوردهای صورت گرفته به ازای ایجاد اشتغال برای هر نفر در صنایع بزرگ 200میلیون تومان اعتبار نیاز است در حالی که در بخش تعاون هزینه سرانه اشتغالزایی حدود 50 تا 60 میلیون تومان است؛ بنابراین به ازای هر شغل در بخش غیر تعاونی، برای 4 نفر در بخش تعاونی شغل ایجاد شود.

معاون تعاون وزیر کار بیان کرد: درجهت تقویت تعاونی های دانشجویی و فارغ  التحصیلان کاری را از سال گذشته شروع کردیم و قصد داریم آن را توسعه دهیم که دانشجویانی که در دانشگاه ها کنار هم تحصیل می کنند متناسب با رشته تحصیلی کار گروهی را تمرین کنند. با تشکیل تعاونی های تولیدی زمینه ارائه خدمت برای دانشجویان فراهم شود و بعد از فارغ التحصیلی با یک مهارت در فضای کسب و کار وارد جامعه شوند. تعاونی های دانش بنیان باید تقویت و توسعه یابد. چرا که 70 درصد از برنامه اشتغالی که در برنامه ششم باید دنبال کنیم اشتغال فارغ التحصیلان است.

* یک میلیون و650 هزار نفری در تعاون شاغلند

 وی با بیان اینکه در حال حاضر 1میلیون و 650 هزار ظرفیت شغلی در تعاونی ها ایجاد شده است گفت: این تعداد شغل برای مجموعه 95 هزار تعاونی است که فعال هستند. به صورت طبیعی زمانی که 95 هزاربنگاه اقتصادی داریم. در صورتی که حتی 30درصد این واحدها بتوانند 5 نفر را جذب کنند،حدود 150هزار نفر می تواند شغل ایجاد کرد و کار آسانی است. به صورت جاری تعاونی ها سالیانه 50 تا 70 هزار نفر شغل ایجاد می کنند. این موضوع باید توسعه و تقویت شود.

 کلانتری گفت: در مناطق محروم نیز با همکاری نهادهایی مانند کمیته امداد، بنیاد برکت، بنیاد مستضعفان قصد داریم در جهت تقویت تعاونی های مرزی گام برداریم. به جای پرداخت پول نقد قصد داریم آنها را توانمند کنیم و ظرفیت شغلی ایجاد کنیم تا آنها بتواننند در قالب تعاونی های خرد و کوچک بتوانند کسب درآمد کنند .

وی اضافه کرد:برای توسعه بخش یک بودجه جاری وجود دارد که کمتر از 6میلیارد تومان است.در بودجه 96 رقمی معادل 340 میلیارد تومان به صورت وجوه اداره شده برای تعاونی ها برنامه ریزی شده که در صورت تحقق می تواند کمک به سزایی به رونق بخش داشته باشد. در2 و 3سال گذشته به دلیل محدودیت منابع محقق نشده است.

 ٠٩:١٢ - شنبه ٢٦ فروردين ١٣٩٦    /    شماره : ٨٤٤    /    تعداد نمایش : ٥٨٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

بانک ها و مؤسسات طرف تفاهم
* آدرس ساختمان شماره 1: تهران/ خیابان ولیعصر/ خیابان بزرگمهر/ خیابان برادران مظفر شمالی /شماره 88
دفتر مدیرعامل: 66497329-66402562  شماره تماس: 32-66499630
* آدرس ساختمان شماره 2: تهران/ خیابان کریم‌خان زند/ خیابان میرزای شیرازی/ خیابان شهید فریدون نژادکی/ شماره 13
دفتر مدیرعامل: 3-88845242  شماره تماس: 11-88842609 نمابر: 88845241
تمامی حقوق این درگاه اینترنتی متعلق به صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون است.