يکشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٧
ورود - عضویت
در صورتی که هنوز عضو سایت نشده اید، از طریق عضویت اقدام نمائید! close
" صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون از بین متقاضیان واجد شرایط در سراسر کشور ، نمایندگی فعال می پذیرد.
ارتباط با مدیر عامل
سرویس پست الکترونیک
اوقات شرعی
پیوندها
نظرسنجی
به نظر شما تاثیر خدمت جدید صندوق در قالب"تضمین معاملات تعاونی ها" در کدام مورد بیشتر است؟

تقویت توان مالی تعاونی ها
افزایش قدرت رقابت تعاونی ها
گسترش بازار شرکت های تعاونی

صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

دستاوردهای

دولت تدبیر و امید

به گزارش روابط عمومی صندوق، دولت یازدهم توانسته است تا با عمل به شعار اعتدال گرایی، بسیاری از مشکلات فراروی جامعه را در بخش های مختلف اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی برطرف سازد و به تایید کارشناسان، نمره ای قابل قبول در این مدت کسب کند و با رویکردی عقلانی و منطقی ایران را در مدار توسعه و پیشرفت قرار دهد.

دولت یازدهم در زمینه های گوناگون عمرانی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی با پیگیری سیاست های منطقی و کارشناسی شده، چالش های پرشماری را که به خصوص در حوزه اقتصادی و معیشتی مردم ایجاد شده بود، برطرف ساخت و برخلاف سیاه نمایی ها و سنگ اندازی های جریان های مخالف توانست تا به بسیاری از وعده های خود جامه عمل بپوشاند.

دولتی که با برگزیدن عنوان «تدبیر و امید» و شعار اعتدال و میانه روی پا به عرصه سیاست ایران نهاد.
**
اقتصادی

رکود تورمی نتیجه سیاست های شتابزده ای به شمار می رفت که دولت تدبیر در گام نخست توانست به طور نسبی جلو روند شتابان تورم را تا حد بسیاری بگیرد و از ابتدای فعالیتش در حوزه های مختلف اقتصادی با انتخاب رویکرد اعتدالی و اصلاح برخی از سیاست ها و روندهای پیشین، موفق شد تا بر وضعیت رکود همراه با تورم فائق آید و با توقف روند منفی رشد اقتصادی و کنترل تورم افسار گسیخته به عنوان نخستین شاخص های اقتصادی بذر امیدواری به آینده را در جامعه شکوفا سازد. دولت یازدهم همچنین با کاهش هزینه های جاری دولت، از بزرگ شدن آن جلوگیری کرد.

این دولت با کاهش نرخ تورم از 41 به 9.2 درصد، رشد اقتصادی از منفی 5.4 به 4.4 درصد، توانست تا شاخص فلاکت را با کاهش 29 درصدی از 51 درصد به 22 برساند که این عوامل به احیای ارزش پول ملی انجامید.

دولت یازدهم با ایجاد سالیانه 450 هزار شغل موفق شد تا نرخ بیکاری را از 12.2 درصد به 10.8 درصد کاهش دهد.

دولت تدبیر در بخش مسکن با نوسازی و بهسازی 350 هزار دستگاه واحد مسکونی در روستاها و بهبود شرایط خرید مسکن و اعطای وام های متنوع در این بخش، منشا تحولات بسیاری شد و با هدف افزایش بهره وری بیشتر در بخش کشاورزی با استفاده از فناوری های نوین در اصلاح زمین ها و همچنین مجهز ساختن مزرعه ها به سامانه های نوین آبیاری در سال گذشته، 85 هزار هکتار عملیات زهکشی و کانال کشی در زمین های کشاورزی اجرا و 125 هزار هکتار از این زمین ها را به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده که نسبت به سال های گذشته بی سابقه بوده است و رشد بخش کشاورزی در سال 94 به بالای پنج درصد رسید و امسال نیز اقدام های بزرگی در بخش کشاورزی در حال انجام است.

استقلال بانک مرکزی و بازیابی اقتدار شورای اقتصاد از دیگر سیاست های موفق دولت تدبیر و امید است که به کاهش نرخ سود سپرده بیش از 30 درصد در سال 1392 به 17درصد در سال جاری و اجرای طرح تحول نظام بانکی انجامید. سیاست هایی که به فرایند ایجاد انضباط پولی و صورت مالی دولت و شفافیت و نظم دهی به بدهی های دولت منجر شد و گشایش و تسهیل در امور مالی برای پشتیبانی سریع از بخش های تولیدی و اشتغال زا را به دنبال داشت.

دولت یازدهم با برنامه ریزی برای تکمیل پروژه های پارس جنوبی، تمام تلاش خود را برای جذب سرمایه گذاری های خارجی جهت بهره برداری از ذخایر نفتی مشترک به کار بست و با افزایش تولید نفت خام از دو میلیون و 700 هزار بشکه در سال 1392 به سه میلیون 800 هزار بشکه در سال 1395 و افزایش صادرات نفت از کمتر از یک میلیون بشکه به بیش از دو میلیون بشکه در روز، ضمن بازیابی و بازگرداندن ایران به جایگاه حقیقی خود در بازارهای جهانی، درآمد حاصل از فروش نفت را نیز افزایش داد و با ارتقای تولید میعانات گازی از 380 هزار بشکه به 596 هزار بشکه در روز، رتبه سوم بزرگترین تولید کننده گاز در جهان را کسب کرد.

این دولت همچنین با افزایش میزان تولید محصولات پتروشیمی از 40.6 میلیون تن به 46.3 میلیون تن در سال 1394، صادرات این محصولات را 46 درصد ارتقا بخشید و حجم صادرات غیرنفتی را از 10.4 به 13.4 میلیارد دلار افزایش و با مبارزه با قاچاق کالا و نرخ قاچاق کالا را از 25 میلیارد دلار به 10 میلیارد دلار کاهش داد و با سیاست های منطقی و کارشناسی شده و ثبات مدیریتی و سیاستی در حوزه اقتصاد، ثبات و آرامش را به بازار ارز و سرمایه بازگرداند و چشم اندازی از توسعه همه جانبه را پیش روی فعالان اقتصادی گشود.

دولت یازدهم از ابتدای فعالیتش توجه ویژه ای به اجرای اقتصاد مقاومتی داشته است و به این منظور سیاست هایی چون حمایت از فعالان حوزه اقتصاد دانش بنیان، افزایش بهره وری، هدایت یارانه ها در مسیر تولید، توجه به تولید کالاهای راهبردی (استراتژیک) و حفظ امنیت غذایی، اصلاح الگوی مصرف، اصلاح نظام بانکی، بهره وری از ظرفیت مناطق آزاد، صرفه جویی در هزینه ها جاری و غیرضروری، کاهش وابستگی به نفت کاهش، شفاف سازی و مبارزه با فساد مالی، تبدیل رشد منفی به رشد مثبت را در دستور کار خویش قرار داد.

احیای دوباره سازمان برنامه و بودجه از دیگر دستاوردهای بزرگ دولت یازدهم بود. سازمانی که نبود نظارت و ارزیابی مستمر آن می تواند زمینه ساز فساد اداری و مالی در نهادها و دستگاه های اجرایی شود که در مرداد 1395خورشیدی این نهاد به دو سازمان «امور اداری و استخدامی» و «برنامه و بودجه» تفکیک شد.

**
سیاسی

دولت یازدهم در عرصه سیاست داخلی به منظور ایجاد اجماع و همدلی جریان های سیاسی مختلف و از میان بردن تشتت و اختلاف میان احزاب و گروه های داخلی، رویکرد اعتدالی و میانه روی را در پیش گرفت و با بسترسازی لازم برای فعالیت احزاب مختلف، خانه احزاب را بازگشایی کرد.

این دولت با تاکید بر فراجناحی بودن، شایسته سالاری در انتخاب کابینه، تعهد نداشتن به احزاب و جناح های مختلف و وام دار نبودن به آنها، استقبال از تکثر و تنوع دیدگاه ها، دوری گزیدن از هرگونه خودسری، افراط و تفریط، برابری تمام مردم در اجرای قانون و دادن فرصت ها، حرکت دولت آینده در چارچوب رای اکثریت، پاسداری از حقوق تمام ملت و احترام به قانون، ایران را در مسیر توسعه و پیشرفت قرار داد.

این دولت به نمایندگی اکثریت مردم و با انتخاب سیاست صبر و مدارا توانست تا تمام دلسوزان و نخبگان علمی و اجتماعی کشور را که دغدغه تامین منافع ملی داشتند از هر جناح سیاسی حول محور اعتدال جمع و دولتی فراجناحی را سازماندهی کند و با ایجاد فضای باز و غیرامنیتی در کشور موفق شد تا انتخاباتی پرشور را به مرحله درآورد.

دولت یازدهم در زمینه قانونگرایی در عرصه های مختلف نهایت سعی و اهتمام خود را به کار بست. علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره قانون گرایی دولت یازدهم در مقایسه با دولت نهم و دهم می گوید: «مهم ترین دستاورد این دولت، سوق دادن دولت و به طور کلی جامعه به سوی قانونگرایی است. پس از آنکه هشت سال تحقیر قانون و قانون شکنی تبدیل به یک امر عادی شده بود...طبیعی است که عبور از آن فضا و قرار دادن همه اقدامات مسوولان اجرایی در ریل قانون، کار بزرگی است که صورت گرفته... »

رویه هایی که اجماع داخلی در مساله برجام، برگزاری موفق انتخابات مجلس دهم و افزایش نرخ مشارکت مردمی

در این همه پرسی نشانگر موفقیت آن بود.

قانون گرایی و تلاش دولت برای شفاف سازی قوانین و همچنین تعامل و احترام به سایر قوا از دیگر ویژگی های دولت یازدهم در حوزه سیاست داخلی محسوب می شود.

**حوزه فرهنگ

دولت تدبیر و امید به دلیل اهمیت حوزه فرهنگ از ابتدای فعالیتش در عرصه های مختلف فرهنگی به ایجاد گشایش هایی چون آزادی مطبوعات، توسعه صنعت فیلم سازی و موسیقی، بهبود وضعیت علمی در دانشگاه ها و آزادی تشکل ها پرداخت و در حوزه فرهنگ فضای باز و بانشاطی را برای تمام فعالیت های فرهنگی در بخش های کتاب، مطبوعات، سینما به وجود آورد.

دولت یازدهم برای ایجاد همدلی و همگرایی بیشتر میان اقوام و اقلیت های گوناگون در ابتکاری بزرگ نهادی را زیر نظر علی یونسی به عنوان «دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی» به منظور رسیدگی به مطالبه های قومیت های مختلف طرح ریزی و شرایط را برای تدریس زبان مادری برای اقوام گوناگون مهیا ساخت.

دولت تدبیر با واگذاری امور فرهنگی و هنری به اهالی آن، جانی دوباره را در کالبد این صنعت دمید و به بازگشایی خانه سینما پرداخت و موجب آشتی دوباره مردم با سینما شد. در 60 روز پس از تعطیلات نوروز 1395، فروش فیلم های ایرانی روی پرده به نزدیک به 60 میلیارد تومان یعنی به طور متوسط روزی یک میلیارد تومان رسید. رقمی که روزی برای سینمای ایران همانند رویایی دور از دسترس به نظر می آمد.

این دولت با نامیدن سال گذشته به نام تئاتر به بازسازی سالن های تئاتر شهر پرداخت. برقراری عدالت فرهنگی در سراسر کشور از دیگر برنامه های دولت تدبیر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که سعی شد تا امکانات فرهنگی و هنری تنها به پایتخت محدود نشود و به دیگر شهرستان های سراسر کشور نیز رسیدگی شود و تمامی معاونت های وزارتخانه ارشاد ملزم به تخصیص حداقل ٢٠ درصد از بودجه سالیانه خود برای انجام دادن امور فرهنگی و هنری در شهرستان ها شدند.

دولت تدبیر با تشکیل کرسی های آزاداندیشی، آزادی و نشاط را به دانشگاه بازگرداند و با زنده کردن روحیه پرسش گری و نقادی میان دانشجویان و حفظ کرامت استادان، زمینه ایجاد محیطی علمی و پربار را در دانشگاه ها فراهم ساخت.

همچنین از دیگر موفقیت دولت در این عرصه می توان به چاپ نشریات و کتاب و رونق گردشگری اشاره کرد و این دولت با تمام فراز و نشیب ها و دشواری های موجود به راهی که در عرصه فرهنگ آغاز کرده است، ادامه می دهد.

علی جنتی در توصیف سیاست های دولت یازدهم در بخش فرهنگ می گوید: «سیاست دولت در حوزه فرهنگ و هنر سیاست درهای باز البته در چارچوب قانون است تا امکانی برای همه نخبگان و اصحاب فرهنگ و هنر فراهم آید و از طریق آن بتوانند استعدادهای خود را به منصه ظهور برسانند. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید تلاش کرده تا شرایطی را فراهم آورد که در چارچوب قانون نویسندگان، روزنامه نگاران، موسیقی دانان و تمامی اهالی فرهنگ و هنر به راحتی و بدون خرده گیری های نابه جا به فعالیت خود بپردازند
در دولت تدبیر و امید شمار عنوان های کتاب چاپ شده در هر سال نسبت به سال های پیش از آن، افزایشِ فزاینده ای داشته و شمار عنوان های کتاب های منتشر شده از ابتدای انقلاب اسلامی در سال 1357 خورشیدی تاکنون از مرز یک میلیون جلد فراتر رفته است.

برای نخستین بار در این دولت یارانه مصرف کننده به طرف کتابفروشی ها سوق داده شد و طرح «کتابفروشی به وسعت ایران» با مشارکت کتاب فروشان به اجرا درآمد.

از گام های بنیادین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه نشر می توان به فعال ساختن حوزه اقتصاد فرهنگ و مشارکتِ جدی بخش خصوصی برای سرمایه گذاری، برنامه ریزی برای واگذاری صدور مجوز نشر و انتشار کتاب به استان ها، راه اندازی سامانه شناسایی اهل قلم، برگزاری جشنواره کتاب مجازی، انتخاب پایتخت کتاب و جشنواره تقدیر از فعالان و مروجان فرهنگ مطالعه اشاره کرد.

یکی از نقاط قوت دولت یازدهم در حوزه مطبوعات انتخاب رویکرد اخلاق مدارانه است. این رویه را می توان در تلاش برای ارایه اطلاعات صحیح و بهنگام، چشم پوشی از پیگیری قضایی بداخلاقی های برخی رسانه های منتقد و شیوه برخورد جدی با پرونده فیش های حقوقی نامتعارف به خوبی مشاهده کرد.

فضای رسانه ای باز در دولت یازدهم سبب شد تا این دولت حتی تخریب ها را به دیده انتقاد نگاه کند و با تسامح از کنارشان رد شود. فضای کلی مطبوعات در دولت یازدهم قانونمند تر شده است و با شفافیت هدایت منطقی اموری مانند پرداخت یارانه به روزنامه ها، کسب و کار رسانه ها بهتر از گذشته باشد. رشد یک و نیم برابری مطبوعات دانشجویی از دیگر دستاوردهای دولت است.

حسن روحانی رییس جمهوری در مهمانی افطار با اهالی فرهنگ و هنر با اشاره به جایگاه ویژه ایران در طول تاریخ و به عنوان نخستین کشور منطقه که قانون، عدالتخانه و مجلس داشته و برای استقلال و آزادی انقلاب کرده است، گفت: «اینکه موسیقی هنرمند ایرانی در سالن های بزرگ موسیقی جهان شنیده شود و اینکه فیلم های ایران در عرصه جهانی مطرح شوند، افتخاری برای ایران و ایرانی است و معلوم نیست چرا برخی از این موضوع خرسند نیستند. همه ما ایرانیان امروز اهداف، آرزوها و مشکلات مشترک داریم که برای تحقق اهداف و آرزوها و رفع مشکلات، باید دست به دست هم دهیم

**حوزه اجتماعی

دولت یازدهم در زمینه اجتماعی گام های مهمی برای تحقق عدالت اجتماعی برداشت و توانست تا با ارتقای سطح نشاط و امید به زندگی، به مطالبه های به حق شهروندی پاسخ دهد و الگویی از یک جامعه مدنی فعال و پویا را به تصویر بکشد.

دولت تدبیر با طرح بیمه سلامت، طرحی که از اردیبهشت 1393 خورشیدی و برای نخستین بار در کشور اجرا می شد تمام ایرانیان را زیر پوشش بیمه همگانی درآورد که دستاوردهای ارزشمندی را به همراه داشت و بدین ترتیب همگام با بهره مند سازی شهروندان از خدمات بهداشتی و درمانی، چشم اندازهایی امیدوار کننده در زمینه تحول در بخش سلامت ایجاد کرد.

حسن روحانی رییس جمهوری در جشن بیمه سلامت همگانی با تاکید بر افزایش کیفیت خدمات و کارایی دفترچه های بیمه گفت: «دفترچه بیمه سلامت همگانی و دور کردن رنج بیماری، آغاز برنامه های رفاه اجتماعی دولت است و بیمه همگانی، همه عدالت نیست اما به طور قطع بخشی از عدالت است

تدوین سند حقوق شهروندی از دیگر اقدام های مهم دولت یازدهم محسوب می شود که رسیدگی به وضعیت حقوق زنان، اقلیت های مذهبی و قومی و ... از جمله هدف های دولت در این زمینه به شمار می رود. این دولت همچنین با ایجاد شرایط برابر برای تحصیل و اشتغال بانوان از بی عدالتی های موجود در این زمینه جلوگیری کرد

تحقق عدالت اجتماعی از دیگر هدف های دولت یازدهم محسوب می شود، دولتی که با برداشتن گام های عملی و به از دور شعارگویی به برطرف ساختن بی عدالتی های اجتماعی پرداخت، توقف فرایند بورسیه های غیرقانونی نمونه ای از اقدام های عملی بود.

دولت یازدهم به صنعت گردشگری توجه ویژه ای داشته است و با تلاش برای حضور سرمایه گذار خارجی جهت توسعه و گسترش این صنعت به بهبود و رشد نرخ توریسم در ایران کمک کرد و با تکمیل و بهره برداری از 34 هتل 4 و 5 ستاره در کشور در سه سال گذشته، شمار هتل های 4 و 5 ستاره کشور از 125 به 159 واحد رساند.

این دولت همچنین در زمینه محیط زیست اقدام بسیار سازنده ای را انجام داده و حسن روحانی رییس جمهوری به طور رسمی این دولت را، دولت محیط زیست نامیده است.

از جمله مهمترین اقدام های دولت تدبیر ممنوعیت استفاده از بنزین پتروشیمی در شهرها و توزیع بنزین یورو چهار بود که به دنبال آن کیفیت هوا در کلان شهرها در سال های ٩٣ تا ٩٤ بهبود ملموسی پیدا کرد. در این ارتباط همچنین دولت با تاکید و پیگیری لزوم رعایت استانداردهای خودروسازی در کشور، مساله توسعه حمل ونقل عمومی و از رده خارج کردن خودروهای فرسوده گام های موثری را درکاهش آلودگی هوا برداشت.

«فراخوان هنرمندان برای نهادینه ساختن ارزش های زیست محیطی، برگزاری جشنواره بین المللی فیلم سبز،

نتخاب یکی از گونه های حیات وحش به عنوان نماد فدراسیون های ورزشی و عزم آموزش و پرورش در تربیت نسلی دوستدار طبیعت» از جمله اقدام های سیاسی است که به فرهنگ سازی درباره لزوم تغییر نگرش به مشکلات زیست محیطی منجر می شود.

احیا و بهبود وضعیت تالاب هایی چون هورالعظیم، هامون، گاوخونی و دریاچه ارومیه از دیگر دستاوردهای مهم دولت یازدهم است.

منابع

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


٠٩:١٣ - شنبه ١٩ فروردين ١٣٩٦    /    شماره : ٨٤٢    /    تعداد نمایش : ٦١٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 





بانک ها و مؤسسات طرف تفاهم
* آدرس ساختمان شماره 1: تهران/ خیابان ولیعصر/ خیابان بزرگمهر/ خیابان برادران مظفر شمالی /شماره 88
دفتر مدیرعامل: 66497329-66402562  شماره تماس: 32-66499630
* آدرس ساختمان شماره 2: تهران/ خیابان کریم‌خان زند/ خیابان میرزای شیرازی/ خیابان شهید فریدون نژادکی/ شماره 13
دفتر مدیرعامل: 3-88845242  شماره تماس: 11-88842609 نمابر: 88845241
تمامی حقوق این درگاه اینترنتی متعلق به صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون است.