چهارشنبه ٠٥ تير ١٣٩٨
ورود - عضویت
در صورتی که هنوز عضو سایت نشده اید، از طریق عضویت اقدام نمائید! close
ارتباط با مدیر عامل
سرویس پست الکترونیک
اوقات شرعی
پیوندها
نظرسنجی
به نظر شما تاثیر خدمت جدید صندوق در قالب"تضمین معاملات تعاونی ها" در کدام مورد بیشتر است؟

تقویت توان مالی تعاونی ها
افزایش قدرت رقابت تعاونی ها
گسترش بازار شرکت های تعاونی

صفحه اصلی > اخبار 


محور فعالیت های معاونت امور تعاون

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از مذاکره برای ورود تعاونی‌ها به واگذاری های جدید بنگاه های زیر مجموعه این وزارتخانه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی صندوق به نقل از خبرگزاری فارس، محمد جعفر کبیری، معاون امور تعاون، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست مشترک با تعاونگران در اتاق تعاون ایران، از مذاکره با وزیر کار و رئیس اتاق تعاون برای ورود جدی تعاونی‌ها در واگذاری های جدید بنگاه‌های دولتی خبر داد و گفت: می توانیم در واگذاری بنگاه‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به این سمت برویم که تجربه آنچه در گذشته نامش را خصوصی سازی گذاشته اند، دیگر تکرار نشود و با واگذاری بنگاه‌های دولتی به بخش تعاون بهترین شیوه خصوصی سازی شکل گیرد.

کبیری همچنین از مذاکره با رضوانی فر، مدیرعامل جدید شستا، خبر داد و گفت : نظر ما این است که اگر قرار است با نگاه های دولتی واگذار شوند اولویت با تعاونی‌ها باشد به شرط اینکه بسترها و پیش شرط‌های لازم فراهم شود و پیش شرط ورود تعاونی ها به بحث واگذاری ها،  افزایش اعتماد به بخش تعاون است و تا اعتماد عمومی را افزایش ندهیم همه چیز در حد حرف باقی خواهد ماند.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در این نشست نام تعاون را عنوانی با مسما توصیف کرد و گفت: اگر به این معنا توجه نکنیم برای موفقیت‌های بزرگتر دچار آسیب های جدی خواهیم شد.

کبیری با تاکید بر ضرورت تعامل و هماهنگی اتاق تعاون و معاونت امور تعاون یادآور شد: در قانون، در ۸ ماده وظایفی به اتاق تعاون محول شده که برنامه‌ریزی، خدمات فرهنگی، تربیتی، آموزش بین بخشی، پژوهش و ایجاد آمار قابل اتکا از جمله این موارد است.

وی کمبود آمار قابل اتکا را از معضلات جدی بخش تعاون برشمرد و تصریح کرد: همکاری همه جانبه برای رهایی از این مشکلات با ظرفیت بزرگی که اتاق تعاون دارد ممکن است و این اتاق با عضویت در ۱۷ کارگروه، ظرفیت خوبی برای توسعه تعاون ایجاد کرده است.

وی همچنین بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های حاکمیتی برای مواجهه با چالش های بخش تعاون تأکید کرد و گفت: در بحث اصلاح قوانین و تهیه دستورالعمل ها باید تلاش بیشتری شود، چراکه بسیاری از مشکلات به دلیل خلأهای قانونی موجود است که باعث اختلاف می شود و بعضی اختلاف ها غیر قابل حل می شود؛ با تجربه ای که اتاق تعاون اندوخته و در میدان عمل است باید کار گروهی شکل بگیرد و در زمینه اصلاح قوانین عارضه یابی صورت گیرد.

کبیری تقویت نهادهای مالی و اقتصادی تعاون را بخش دیگری از محور فعالیت‌های مشترک برشمرد و گفت: برای افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون مذاکرات خوبی با آقای واعظی مسئول دفتر رئیس جمهور و آقای جهانگیری داشته ایم که قول مساعد را نیز از آنها برای افزایش سرمایه صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون و بانک توسعه تعاون را گرفته ایم.

وی تقویت بانک توسعه تعاون را برای پوشش ریسک بخش تعاون ضروری دانست و با انتقاد از اینکه تعاونی‌ها گردش حساب شان در بانک دیگر اما افتتاح حسابشان در بانک توسعه تعاون است، تمرکز گردش مالی تعاونی‌ها را راهی برای افزایش سرمایه این بانک بر شمرد و گفت :معتقدم اتحادیه‌ها و تعاونی‌های عضو اتاق نیز برای افزایش سرمایه باید پیشقدم شوند و در این زمینه نیز می بایست کار گروهی از اتاق تعاون با همکاری معاونت تعاون تشکیل شود.

کبیری یکی دیگر از مشکلات این حوزه را اختلافات تعاونی‌ها و بحث داوری در این زمینه برشمرد و گفت: اگر فرآیند حل اختلافات تسهیل شود این معاونت می‌تواند به بحث های مهم‌تر توسعه تعاون برسد.

معاون تعاون وزیر کار همچنین رتبه بندی و ارزیابی جامع تعاونی‌ها را یکی از اولویت هایی دانست که باید در اتاق تعاون محوریت پیدا کند  و گفت: تحقق چنین امری باعث می شود که اگر بخواهیم بسته های تشویقی تخصیص دهیم، عادلانه‌تر عمل شود و اطمینان به هزینه کرد درست منابع نیز داشته باشیم.

کبیری همچنین با اشاره به اینکه تعاونی‌ها در شرایط اقتصادی فعلی تاب‌آوری اقتصاد را بالا می‌برند، تصریح کرد: باید به این سمت برویم که ما سیاست‌گذار، تسهیلگر و ناظر باشیم و شما هم از ما عدم دخالت و همچنین نظارت جدی را طلب کنید.

وی با بیان اینکه نیاز به تشکیل شتاب دهنده هایی برای پیشبرد اهداف در بخش تعاونی ها داریم گفت: باید به سمت فعالیت‌های دانش‌بنیان برویم تا نسبت کار به سرمایه بیشتر شود و ارزش افزوده بالا برود؛ در این میان، نیاز به نهادهایی داریم که بتوانند خلاءها را برطرف کنند، بازاریابی و برندینگ انجام دهند و اکنون می بینیم که به دلیل عدم اتصال زنجیره ای، در بسیاری از موارد تولیدات خوبی که داریم به بازار نمی‌رسند و حذف می شوند.

معاون امور تعاون، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین درباره مسکن با اشاره به کار ویژه ای که در بافت های فرسوده از سوی رئیس‌جمهور تعریف شده است گفت تعاونی ها می توانند در این زمینه نقش آفرین باشند اخیراً از مقامات بالای شهرداری تهران به من مراجعه کردند و از این طرح استقبال کردند، در این زمینه تعاونی‌ها می‌توانند نقش پررنگی داشته باشند که البته تسهیلات قابل توجهی در این زمینه در نظر گرفته می‌شود.

وی در پاسخ به مطالبه تعاونگران درباره بورسی شدن تعاونی ها تصریح کرد: حتماً باید به سمت بورسی شدن پیش برویم، اما پیش زمینه آن وجود شفافیت است؛ در حالی که از نبود شفافیت نگرانیم، سرعتمان در شفاف سازی کند است و فرصت‌ها از دست می‌روند لذا امیدواریم که با سرعت بیشتری به سمت شفافیت پیش برویم.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

بانک ها و مؤسسات طرف تفاهم
* آدرس ساختمان شماره 1: تهران/ خیابان ولیعصر/ خیابان بزرگمهر/ خیابان برادران مظفر شمالی /شماره 88
دفتر مدیرعامل: 66497329-66402562  شماره تماس: 32-66499630
* آدرس ساختمان شماره 2: تهران/ خیابان کریم‌خان زند/ خیابان میرزای شیرازی/ خیابان شهید فریدون نژادکی/ شماره 13
دفتر مدیرعامل: 3-88845242  شماره تماس: 11-88842609 نمابر: 88845241
تمامی حقوق این درگاه اینترنتی متعلق به صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون است.