چهارشنبه ٠٥ تير ١٣٩٨
ورود - عضویت
در صورتی که هنوز عضو سایت نشده اید، از طریق عضویت اقدام نمائید! close
ارتباط با مدیر عامل
سرویس پست الکترونیک
اوقات شرعی
پیوندها
نظرسنجی
به نظر شما تاثیر خدمت جدید صندوق در قالب"تضمین معاملات تعاونی ها" در کدام مورد بیشتر است؟

تقویت توان مالی تعاونی ها
افزایش قدرت رقابت تعاونی ها
گسترش بازار شرکت های تعاونی

صفحه اصلی > اخبار 


تعاون، راهبرد عبور از مشكلات كشور

آيين تكريم و معارفه معاون امور تعاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي با حضور وزير برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي صندوق، با معرفي جوان ترين معاون وزير دولت به عنوان معاون امور تعاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي، در مراسمي سيد حميد كلانتري، معاون پيشين امور تعاون مورد تكريم قرار گرفت.
وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي در اين مراسم با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري در رابطه با تعاون گفت : تعاون در دین ما و در سراسر دنيا ریشه اي پر سابقه دارد و شکل جدیدی از فعالیتهای مشارکت جویانه است  که همه  اعضای تعاونی به نسبت مساوی در مدیریت سهم دارند .
شریعتمداری افزود : تعاون به عبارت دیگر شکل نظام  یافته  از مدیریت جمعی است  که در دنیا نظیرش کم است و در کلیه فعالیتها اعم از فرهنگی نظیر انتشارات  در فضای مجازی در حوزه آی تی و آی سی تی در توسعه فعالیتهای اقتصادی، در نوآوری های دانش و استفاده از روشهای پیشرفته دانش تعاونی ها می توانند نقش آفرینی کنند .
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد : در تعاونی نظارت دموکراتیک اعضا بر امر تعاونی مقدور است و البته نظارت بر فعالیت تعاونی ها نیز باید عالمانه و کارشناسانه باشد به عبارت دیگر نظارت باید از ابتدا از طریق نهادهای ذی ربط صورت گیرد تا اعضا بتوانند به راحتی به فعالیت خود ادامه دهند .
وی همکاری بین اتحادیه های تعاونی را ضروری دانست و گفت : یقینا فرهنگ تعاون، فرهنگ رقابت سالم اقتصادی را هم در کشور گسترش خواهد داد و در كشور ما تعاونی ها آنقدر گسترده است که می توانند در 15 استان مرزی با سایر کشورها نيز تبادل کالا و مالی داشته باشند و گستردگی تعاون موجب می شود هیچ نظام سلطه ای نتواند آنها را تحت کنترل در بیاورد.
به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی،  در سال 1960 میلادی 180 میلیون نفر در سراسر جهان عضو تعاونی ها بودند اما اکنون این رقم به 800 میلیون نفر رسیده است.
شریعتمداری یادآوری کرد تعاونی، شکل نظام یافته مدیریت جمعی است؛ به طوری که در آمریکا 35 درصد محصولات کشاورزی و نیمی از خطوط برق روستایی این کشور به واسطه تعاونگران ساخته می شود.
وی ادامه داد: تعاونی ها باید به سهم 25 درصدی خود از اقتصاد دست پیدا کنند كه البته در این مسیر، به همکاری ها و حمایت های مالی نیاز است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد تعاونی‌ها باید به حوزه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات (آی سی تی)، اقتصاد دانش بنیان و نوآورانه روی بیاورند اما از بین 90 هزار تعاونی فعال، فقط 200 تعاونی دانش بنیان در کشور وجود دارد.
شریعتمداری افزود: می توانیم با کمک تعاونی ها از فرصت سرمایه های خرد بهره مند شده و آنها را جذب و وارد مدار اقتصاد کنیم.
به گفته وی، جذب منابع یک و نیم میلیارد دلاری برای اشتغالزایی روستایی و عشایری به توسعه مشاغل، مهاجرت معکوس و عبور از مشکل بیکاری نيز منجر می شود.
شریعتمداری گفت: مشکلات امروز هفت تپه و سایر بنگاه‌های اقتصادی که پس از خصوصی سازی آنها ایجاد شده است نشان می‌دهد استفاده نکردن از توانمندی تعاونی ها و مشارکت ندادن آنها در بخش واگذاری موجب مشکلات جدی می شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ضرورت جوانگرایی در عرصه مدیریت اشاره کرد و گفت: مدتهاست جوانگرایی در بخش مدیریت را به فراموشی سپرده است.
وی تصریح کرد: وظیفه من این است که تلاش کنم جوانان پشت میزهای مدیریت بنشینند و تصمیم گیری کنند و نشاط و نوآوری را به جامعه تزریق کنند.
شریعتمداری بر ضرورت استفاده از توان زنان فرهیخته کشور در عرصه مدیریتی تاکید کرد و افزود: باید جایگاه زنان فرهیخته ایران در هیات مدیره های شرکت‌ها سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی محفوظ بماند؛ البته مهمترین کانون، خانواده است که پاسداری از این رکن  به عهده زنان است و زنان در محیط خانواده و مدارس و دانشگاه‌ها می‌توانند نسلی فرهیخته و مهارت دیده تربیت کنند.

همچنين محمدجعفر کبیری نیز  در مراسم تکریم معاون سابق و معارفه خود به عنوان معاون جدید امور تعاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي افزود: لازم است تعاونی ها به سمت اقتصاد نوآور و دانش بنیان حرکت کنند تا با سرمایه کمتر به بهره وری بالاتر و ارزش افزوده بیشتر دست یابند.
معاون وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی  تاکید کرد: در شرایط سخت اقتصادی می توان از ظرفیت تعاونی ها که در دوران جنگ نیز همراه انقلاب و اقتصاد بودند، استفاده کرد.
کبیری با اشاره به تعیین سهم ۲۵ درصدی برای تعاونی ها در اقتصاد کشور خاطرنشان ساخت: تسهیل گری، نظارت و سیاستگذاری وظیفه بخش حاکمیتی تعاون است، اما با تقویت تعاونی ها و ایجاد یک چتر حمایتی مفهومی در اقتصاد می توان از ظرفیت تعاون به عنوان یک راهبرد برای عبور از مشکل اشتغالزایی استفاده کرد.
وی با تاکید بر ضرورت حمایت مالی از تعاونی ها گفت: نهادهای حمایتی مالی بخش تعاون باید با افزایش سرمایه اولیه تقویت شوند و در این راستا لازم است نهادهای عمومی برای حمایت مالی تعاونی وارد عمل شوند.
معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه گفت: توانمندسازی تعاونگران و مدیریت تعاونی ها، استفاده از نظام تشویقی برای تعاونی ها، توسعه بازار و برندسازی مهمترین اقداماتی است که در حوزه تعاون انجام خواهد شد.